Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

Portland_weird_bird

Portlandia, as we (don’t) know it

| 0 comments

Nagu ütleb Sepp, kes on palju staažikam TV-seeria Portlandia vaataja kui mina, võivad pärast koolilõppu pensile jäänud noored Portlandias tegelda ohjeldamatult vähemalt kahe asjaga: teha ükskõik millest kunsti (seda nöökab  ülikuulus sketš Put a Bird on It) ja kõik, millega ei osata enam midagi teha, sisse marineerida (selle jaoks on olemas reklaamklipp We can Pickle That).  

Mina hakkasin Portlandia osi vaatama veidi enne Portlandisse saabumist. Ja pole vaja väga pikka ettevalmistusaega ütlemaks, et need seeriatest nähtud hipster-kultuuri trendid on siin linnas tõepoolest olemas. Mitte kõikjal muidugi – Portland on ikkagi Ameerika linn, mis vaevleb samade hädade käes nagu teisedki siinsed, aga see armas kodu, mida me hoidma oleme sattunud, on Portlandia-vaibe täis.

Tegelikult tunnen end Portlandiast rääkides nagu kahe aja vahele kinni jäänu – Eestis pole see sketšisari eriti tuntud (enamik mu sõpru, keda FB kaudu küsitlesin, raputasid teadmatuses päid), kuid Ameerikas on see 2011. aastast alates olnud ülipopulaarne. Enam veel – siit on end käibekeelde libistanud fraas “put a bird on it“, mis tähendab umbes sama mis “sitast saia” või “defektist efekti” tegema selle nüansiga, et osta kaltsukast kott, pane sellele linnuembleem peale ja sul on otsekohe tegu müümist väärt vau-kui-vahva-kunstiesemega. Viis-kuus aastat tagasi tõi see sketš endaga kaasa

1) linnuembleemidega kaunistatud käsitöö- ja kunstiesemete plahvatusliku tõusu (näiteks Etsys),

2) kunsti kui hobiga tegelejate hulga suurenemise ja seejärel mõne aja pärast

3) kõikide kodukunstnike püüu linde oma nipisasjadel  mitte kasutada, sest seda linnu-teemalist sarkasmi sai ühel hetkel lihtsalt liiga palju. Nojah, ma arvan, et seda sketši lihtsalt peab nägema, et sellest Portlandia-värgist aimu saada:-)

Meie perenaised on samamoodi isetegijad. Näen märke kunstkäsitööst alates klaasimaalist kuni puuklotsidele kleebitud linnumarkideni välja. Loen kohalikust lehest ja näen tänavatel, et taolist isetegemise kommet leiab siit hulganisti. Kasvõi see uhke linnuhotell lähikonna kvartalist, üsna khm… tavalise tara kohal.

IMGP9925

Ka marineerimise komme on laialt levinud. Portland on tuntud oma food cart podide poolest, kus igaüks võib oma kaupa autolavka-tüüpi putkadest müüa. Marineerimine on tihedalt seotud Ameerikas 2009. aastal alguse saanud liikumisega Grow Your Own Food (ja see omakorda sai alguse sellest, et First Lady Michelle Obama hakkas Valge Maja aias juurikaid kasvatama), hästi korraldatud üleüldise toiduteadlikkuse tõusuga (vt näiteks seda lehte) ja noorte perede seas leviva sooviga vähendada oma ökoloogilist jalajälge. Tagaaias maitsetaimede ja kapsa-porgandi-tomati kasvatamine on Portlandis laialt levinud ja vahel tungib tänavalegi – viimasel juhul loodetavasti vaid statementina:

IMGP9788

Sõnad organic ja local võiksid olla Portlandi sünonüümid. Et seda kõike saada, on loomulik ise oma toitu kasvatada ja värskelt ära süüa. Mis üle jääb, see tehakse sisse – ja see segu siinsetest maitsetest on fantaasiarikas. Näiteks meie perenaiste kahe riiulitäie sissetehtud kurkide-maasikate-chutney’de vahel võib leida ka seenesoola ja jõhvika-apelsinimoosi; kui nimetada vaid mõnda.

Portlandi sünonüümid võiks olla ka free range ja grass-fed ja humanely-raised, vegan ja gluten-free ja GMO-free. Käisime eile, aasta viimasel päeval lähedases Primal Burgeris hamburgereid söömas. Just nimelt, Ameerika ju ikkagi! Aga hamburger saab Portlandis hoopis teise tähenduse, sest peaaegu kõik need eelmainit sõnad sobituvad ka siia. Portlandi hamburger on korralik koduküpsetatud saiakese ja rohelisega koos pakutav kotlet – ja loomulikult inimlikult kasvatatud veise lihast. Burgerisöökla menüü (ja samas ka teadlikkuse kasvatamise infolehe) leiad siit. Eating Grass-fed Beef is Better for the Planet:-)

Portlandisse võib end unustada see, kes armastab käsitööõllesid. Siin on igaühel oma väike pruulimiskoda, kaasa arvatud meie perenaistel! Käsitööõllesid pakub iga söögikoht, kauplustes on kohaliku craftbeeri riiul lookas. Mul pole õnnestunud nende seast veel leida see, mis mu maitsemeeltega sobiks. Sest kui ma kogu selles maitsete paradiisis millegi järele igatseda oskan, siis igatsen millegi tavalise järele.

Ükspäev käisin siinsamas jalutamas ja avastasin naabertänavalt – halloo, kitsed!IMGP9921

Selgub, et ka kitsi võib linnas tagaaias kasvatada. Ja nagu pildilt näha, ka eesaias. Kuni kolme kana, parti, tuvi, kääbuskitse ja küülikut lubab linnavalitsus pidada ilma loata. Kui tahad loomi rohkem – või tahad mesilasi  – pead taotlema luba. Sigu ja kukki linnas pidada ei tohi!

Portlandias asub maailma kõige passiiv-agressiivsem feministlik raamatupood Women & Women First, mille omanikud pole huvitatud raamatute müügist, vaid maailma puhastamisest kõigest, mis isane. Ehk siis päris-Portlandi ümber pannes: siin on ohtralt raamatupoode, eesotsas muidgi Powell Bookstore’iga. Päris-Portlandis on elanikud peensusteni prügi sorteerima õpetatud (minagi õpin siin jääke jaotama kuue eraldi pange või kasti vahel) ja taaskasutama, Portlandia keerab vindi üle sketšiga dumpster divingu ehk prügikonteinerites sobramisega, vaata siit.

Aga kõige rohkem hämmastab ja rõõmustab mind Portlandiale omistatav eelarvamusvabadus. See on osariigi valitsuse juhatatud protsess, mille nähtavaimad märgid on need, et Oregonis on alates 2014 lubatud gay-abielud ja alates 2015 kanep lõõgastumiseks (raviks varem). Siin võivad kõik oma arvamuse välja öelda, kapist välja tulla ja olla nii ebatraditsioonilised kui tahavad… viimast väidan ma siin jälle sketšidest juhindudes:-)

Aga ka päris-Portlandis tajun ma seda eelarvamusvabadust ja oskust mitte kohut mõista. Tajun seda siin armastusega täidetud kodus, mida me praegu hoiame. Tajun seda ka lähedal asuvas Woodstocki linnaosas, kus elavad hipsterid ja kus mulle meeldib jalutamas käia.

IMGP9955

Aga kui ma loen kohalikust lehest Portland Tribune, et linnas on sagenenud rassistlikud solvangud mustanahaliste suhtes ja et linn ei oska tõepoolest oma aina kasvavate kodutute hulgaga muud peale hakata kui nende laagreid lihtsalt kaugemale, silma alt ära tõrjuda, tulen ma oma Portlandia-uimast välja ja annan endale aru, et maailmas jagub ruumi nii vabameelsetele kui konservatiividele, heaolule ja vaesusele, heale ja pahale ja see linn siin ei ole mingi erand.

Aga ma otsustan näha rohkem seda oma elukeskkonnast hoolivat hipsteri-kultuuri ja vähem seda, mis jäik ja eelarvamustes kinni. Ja sellepärast on Portland minu jaoks Portlandia nägu. Mõnusalt veider. See on ka kooskõlas linna mitteametliku sloganiga KEEP PORTLAND WEIRD.

Portland_weird_bird

See on reisikogemuse juures mõnus, see võimalus konstrueerida oma Portland, oma Vancouver, oma Newport… Tegelikult näeme me maailma niikuinii ainult enda rikutuse astmelt. You don’t see the world as it is, you see it as you are. See lihtsalt on kõik, mida sa näha oskad:-)
IMGP9948

 

 

 

 

Leave a Reply