Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

IMGP9620

Narrid Naeitlejad ja Noiad

| 0 comments

Ma leidsin nad üles! End maailma suurimaks sõltumatuks raamatupoodide ketiks nimetava Powell’s Bookstore’i riiulitelt leidub tõepoolest eestikeelseid raamatuid. Täpselt nagu ma olingi arvanud. Postituse pealkirjast leiate ühe sellest listist. 

Tõsi, see list on seisnud ilmselt üsna muutumatuna viimase ilmasõja lõpust saati. Näitlejate-raamatu kõrval seisavad Portlandi hiigelsuures raamatupoes maailma keelte sektsiooni ‘Estonian’ sildi järel veel sellised teosed: English-Estonian Concise Dictionary, “Hannibali rahvas”, “Issanda kiriku tööpõllul” ja Anatole France’i “Sylvestre Bonnard’i roim”. Sellega eestikeelne kirjandus selles riiulis lõpeb. Netis on valik mõnevõrra suurem.

Tõlgetega on lugu parem. Netis on inf, et saab ka Kivirähki “The Man Who Spoke Snakish”, aga ma lihtsalt ei leia seda riiulitelt üles. Ja muud tõlkekirjandust on netis saada ka.

IMGP9609

Serbohorvaadi kirjandust on ka vaid mõni nimetus. Veider, aga näiteks leedukeelset kirjandust on avariiulitel hoopis rohkem!

Powelli raamatupood on üks minu Portlandi tõmbenumbreid. Siin on raamatupoode mitmeid, aga see, end ‘Powelli raamatulinnaks’ nimetav tundus mulle kõige ahvatlevam. Powell tegeleb raamatutega neljal korrusel ja raamatulinnak võtab enda alla terve kvartali Portlandi kesklinnast. Üheksa omaette ‘tuba’, sealhulgas haruldaste raamatute sektsioon, pluss mängud ja suveniirid. Täpset arvu pole teada, aga Powell kuulutab, et tema valduses on üle miljoni raamatu. Raamatulinna uksed on avatud iga päev. Siin toimuvad sageli kirjanike esinemised ja jututoad suurtele ja väikestele. Väliselt ei jäta Powell eriti muljet, on ta ju rajatud endisesse autotöökotta. Sees aga tunned mõnusat raamatulõhna ja näed väga hästi organiseeritud väljapanekut. Powell on teadupärast esimene, kes hakkas raamatuid poes kokku panema nii, et koos on sama autori kõik väljaanded, nii kõva- kui pehmekaanelised, äsjailmunud ja kasutatutena tagasiostetud koos.

Pildil raamatupoe avasaal, vasakul väike jupike kassajärjekorrast.

IMGP9605

Ukse eest saad kaasa haarata raamatulinna kaardi, et riiulite vahele mitte ära eksida. Eksimine on siiski võimalik, aga see on üks hea eksimine. Sama hea ja rahustav on näha inimesi pikkades kassasabades, mõnel poekorv paari raamatuga käevangus, mõni raamatut vastu rinda surumas. Et inimestel oleks lihtsam riiulite vahelt saba lõpu poole liikuda, seisab saba lõpus poeteenindaja, käes kõrge tokk sildiga: End of the line.

Ostan siit sümbolistaatusega teose. Mille muu kui Fred Armiseni ja Carrie Brownsteini “Portlandia: A Guide For Visitors”. Olen Portlandia seeriaid vaadanud mitu päeva ja soovitan teil ka vaadata. Sellest saab üsna kenasti aimu, mis linn õieti on see Portland, kuhu me oma rändamistega nüüd jõudnud oleme (pildil reisijuht koos raamatulinna kaardiga).

 

IMGP9620

Kena on seegi, et raamatud siin ei ole kuigi kallid, Portlandia-reisijuht näiteks maksab alla 9 dollari. Ja ostukviitung teatab, et kui saite raamatu kingiks, kuid ei soovi seda endale jätta, siis – novembris ja detsembris ostetud raamatud ostavad nad tagasi.

Nad ostavad muidugi tagasi ka muudel kuudel ostetud raamatud. Iga päev ostab Powell tagasi ja paneb oma riiulitele uusi tänulikke lugejaid ootama 2000 – 3000 kasutatud raamatut. Juba see paneb mind tunnustavalt noogutama.

Järgmisel päeval saan ma oma pojalt jõulukingiks veel ühe Powellist ostetud raamatu. Olgu hoitud iga noor inimene, kes on võtnud aega ja raamatupoe lohepikas sabas seisnud; see paneb mind ka tunnustavalt noogutama.

 

Leave a Reply