Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

IMGP6463

Ühest udusest hommikust

| 0 comments

Valgjärv kuulub Rõuge järvestikku, on seitsmest järvest madalaim ja üks pisimaid. Aga udu püsib tema pinnal sel septembrilõpu hommikul siinse ürgoru järvedest vaat et kõige kauem. 

EMHI ütleb sedasorti sügisudude kohta peenelt: radiatsiooni- ehk kiirgusudu. See tekib öösel või varahommikul, sügiseti ja kevadeti, siis, kui ilm on tuulevaikne ja selge ning öö ja päeva temperatuuride vahe muutub suureks. Maapind kaotab kiirgumise tõttu kiiresti kuumust ja jahutab niisket õhku enda kohal. See on see udu, mis tekib orgudes ja soistes paikades. Jäävaba mere kohale kiirgusudu ei arene, kuna seal on temperatuuri ööpäevane kõikumine väga väike. Selline udu hajub mõne tunni jooksul pärast päikesetõusu.

Aga see konkreetne siin võis olla ka nn auramisudu. See tekib vaikse ilma korral järvede ja jõgede kohale, kui vesi aurab soojemalt aluspinnalt külmemasse õhku ja kondenseerub. Eestis võib sellist auramisudu näha kõige enam hilissügisel ja talvel.

Kuna Rõuges oli udu orus nii maa kui vee kohal, võisid siin kenasti koos olla nii kiirgus- kui auramisudud. Igatahes tegin pilte, kuni tõusev päike maa. vee ja õhu temperatuure ühtlustas ja Uduvana Valgjärvel aerutas.

IMGP6463

 

IMGP6457

Pärast udust hommikut ei kippunud selges päevavalguses enam fotokat välja võtmagi. Põnev pildistamise aeg oli hommikusse jäänud.

Tunnikese pärast jõudsime Meenikunno rabasse. Sealset rahvarohkust nähes mõtlesin: iga päikesetõusule järgnev minut on looduse mõõtkavas liiga hilja. Jah, muidugi saab metsas hingata ja jalutada ükskõik mis kell, aga hommik on see, mida peavad silmas need, kes räägivad looduse lummusest. Eriti raba omast. Ja kui see juhtub olema mõni tuntum paik – nagu Meenikunno kahtlemata on – tähendab keskpäev rabas inimmasse, noorte meeste kõmisevaid hääli, naiste kilgatusi ja laste nuttu. Mitte et raba lapsed nutma paneks, seda viimast juhtusin ma täna lihtsalt kogemata kuulma:-)

Udu seest tõusnud meeldetuletus eelkõige mulle endale, selgem kui seni: et seda õiget tunnet kätte saada, tõuse vara ja püüa üleminekuaegu. Päikesetõusu ja -loojangut, sügist ja kevadet. Mul oleks aeg linnast välja kolida, et neid üleminekuid liiga kaugelt püüdma ei peaks.

Leave a Reply