Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

Soomaa_Rene

Soomaale! Kevadesse!

| 0 comments

Maa saab päikesest iga päevaga kuumem. Jõgedes on vesi särtsu täis ja koprad rahmeldavad kevadise innuga.

 „Issi, ma algul natuke kartsin ka!“ teatas Ida (4), kui märtsikuu keskel isaga selle kevade esimese kanuusõidu ära oli sõitnud. „Aga siis pärast ei kartnud enam üldse!”

Soomaa_Rene

Idal on meeles, kuidas ta eelmisel suvel Karuskosel vette pudenes. Jõgi tähendas talle sestap kerget hirmu. Nüüd aga, isaga vett täis, aga kenasti oma sängis püsival Raudnal liueldes ja oksajupiga kalapüüki imiteerides näis tüdruk veega taas rahu sobitavat.

Soomaa on tuntud kui varakevadiste üleujutuste kants, aga elamuse saab siit igal aastaajal. Lasteaialapsi meelitab see, et Soomaa jõgedes on endale kodu leidnud hulk kopra- ja saarmaperesid ning pole haruldane neid siin kohata. Koolilastele võib põnevust pakkuda teadmine, et siinne Sandra küla on Eestimaa suurim – suurem kui Tallinna linn – aga siin elab inimesi vaid neljas talus. Vanematele meeldib Soomaa rahu ja vaikus. See on ürgne koht, mis kunagise nn kaabakakultuuri kantsina pakkus pelgupaika neile, kes seadusest või mõisahärrast mööda tahtsid vaadata. Seega on siin vabadust kauem maitstud kui mujal Mandri-Eestis – ja küllap on see kauakestnud vabadus oluline osa omapärast, mille linnainimese nina Soomaa õhust kergesti kinni püüab. Küllap sellesama pärast – vähe inimesi, palju vaba loodust – tunnevad end siin mõnusasti põder ja ilves, hunt ja pruunkaru.

Soomaal kohtuvad viis jõge ja neil saab valida kümneid erinevaid marsruute. Soovite 40minutilist kopravaatlust? Tunnist sõitu Karuskoselt ülesvoolu ja tagasi, et tunnetada, kuidas tundub Raudnaga koostööd teha ja siis voolule vastu astuda? Kolmetunnist kulgemist laisal Lemmjõel, mis suviti peaaegu nireks kuivab? Kolmepäevast retke vanade talukohtade juurde? Valite teie.

Ja kui te siis jõelt taas kaldale astute ja tagasi linna sõidate, käige, palun, Kuuraniidu õpperajalt ka läbi. See on lühike – 1 km – aga võib vabalt olla, et ürgseim loodusrada Eestis üldse.

Lisainfo:

Soomaa avastamise baaslaager

Soomaa_KaruskoseMatkahuvilistel pere- ja sõpruskondadel tasub teada, et teist suve on Karuskose talukoht – see Raudna jõe ääres asuv rippsillaga kollane maja Soomaa südames – taas asustatud. Karuskose elanikud Mariell ja Rene on kogenud süsta- ja kanuusõitjad, kes matku korraldades rahvuspargi ürgsele olemusele liiga ei tee. Karuskosel saab alustada ja lõpetada matku, laenutada kanuu või kajaki, vajadusel ka kuivülikonna jm ohutusvarustuse. Jõele võib minna kas omal käel või koos retkejuhiga. Siin saab ka ööbida ja suitsusaunas käia. Mis veel – ette tellimisel võite saada kordumatu maitseelamuse Punase Raamatu Restoranis – Karuskose puhta toiduga metsikuvõitu geriljaköögis. Vaata ja aruta asja pererahvaga www.karuskose.com

Loo paberversiooni saab lugeda Pere ja Kodu aprillinumbrist 2015 sarjast “Kuhu minna?”

Leave a Reply