Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

prygi

Aer kätte igale lapsele ehk Keskkonnategu 2015

| 0 comments

Nüüd ongi nii, et vaevalt jõudsime me novembri lõpus Soomaa jõgedelt prügi ära koristada, kui tuli üle-eestiline taipamine, et seesama prügikoristustraditsioon pole miski pelk sõpruskonna sügisene niisama-väljasõit, vaid sel on sügavam mõte. Muidugi on, lihtsalt enne polnud sõnum sellest piisavalt kõrgele jõudnud. Niisiis – kuna ma võin sind selle blogi kaudu oma mõttekaaslaseks pidada, saan teha meelevaldse järelduse, et sulle läheb ka korda puhas loodus – kutsun ma sind andma oma hääl, et Soomaa prügikoristustalgud saaks valitud Aasta Keskkonnateoks 2015. Hääle saad anda siin

Prügikoristamise korraldaja Seakayaking Estonia on välja mõelnud, et kui nad peaksid valituks osutuma, investeerivad nad auhinnaraha laste meresüstade ostmisse ja lastekoolituste tegemissse – et aeru käes hoida oskaks iga laps. Eesti kui mereriik võiks selle oma järgmise aasta (mis on teadupärast merekultuuriaasta) sloganiks võtta!

Lugesin hiljuti ameeriklanna Pamela Druckermani kirjutatud raamatut “Prantsuse lastetuba” ja autor mainis seal rahuloluga mitu korda, et kuna ta on kasvanud Ameerikas, on aerutamine tal sama hästi kinnistunud oskus nagu jalgrattasõit. Ma ei julge kinnitada, et see igas osariigis kasvanud ameeriklase kohta kehtib, aga Eestis võiks see ju igatahes olla normaalne oskus, mida lapseeas harjutada.

Ja Seakayakingi-inimesi Marielli ja Rened tundes võin ma kinnitada, et lastel, kes nende koolitusele võiksid sattuda, veab väga. Sest nad saavad endale aerutamisoskuse kõrval ka ägedad eeskujud – ma tean, sest mul on üks selline laps kodus.

Ja kui lubada endale veel väike ekskurss sellesse, kuidas head asjad sünnivad, siis… muidugi on need prügikoristusretked mulle olnud eelkõige mõnus sügisene väljasõit loodusesse (selle aasta talgutest kirjutasin sellise postituse). Ja ilmselt algatasid nemad ka selle ettevõtmise peamiselt mõnusa väljasõidu pärast, milles nende kirg – süstasõit – oli ühendatud keskkonnast hoolimisega. See ongi just see, mida õnne- ja edukoolitused üksteise võidu õpetavad: aja lihtsalt oma asja ja tee seda, mida armastad. Või nagu mu armas täditütar soovitab: enne kui midagi tegema hakkad, küsi endalt, MIKS sa seda teed.

Hääletagem!:-)

 

Leave a Reply