Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

imgp2146

Lõokesetalv

| 0 comments

Maal elatud kahe kuu jooksul olen Aialinnupäevikusse märkmeid teinud. See on mu esimene linnuvaatluskevad, ilmselgete Luua-kooli ja maaelu mõjudega. Algus oli paljutõotav: paigalinnud näitasid end lahkelt ja varased saabujad tulid riburada, vaat et iga päev oli keegi uus tegelane akna taga. Poole aprilli pealt saabus vaikus – 15ndal otsisid paar kuldnokka eesaiast pesamaterjali ja 23ndal näitas end korraks ka linavästrik, aga pärast seda ei kedagi! Saabus lõokesetalv, külmalaine pärast sooja aega. Kui aprilli algul oli aias ja kuusehekis suur linnukooride võistulaulmine, siis nüüd olid pasunakoorid pillid kotti pannud ja mingi aeg julgesid häält teha vaid rästad. 

Lugesin soovitust kohalesaabunud lindude elu kergemaks teha ja puistata aeda maha seemneid. Puistasin. Selle peale sain lähemalt tuttavaks metsvindi- ja punarinnapaariga, musträstas astus ka vahel läbi. Siis avastasid seemnebaari naabrinaise kanad ja paabulinnud ning väikelinnud kadusid. Aga võibolla hoidsid nad eemale sellepärast, et nädal tagasi ilmus meie õuele raudkull. Kükitasin parasjagu oma kiviktaimla kohal ja sättisin järjekordselt kive ümber, kui kuulsin ärevust puude otsas sagivate lindude hääles. Ja siis lendas lind, nii tuvisuurune, madalalt läbi aia. Maandus maja ette. Läksin lähemale, tükk aega laskis ta mul lähemale sammuda, ainult jälgis, ja tõusis lendu alles siis, kui paari meetri kaugusele jõudsin. Siis alles nägin, et tal ju saak küüniste vahel. Lendas raskelt ja madalalt metsa poole, metsvint või tihane või kes tal seal küünte vahel rippuski.

Paar päeva tagasi ilmus õuele rebane. Sammus teadjal sammul köögiaknast mööda, kui köögis hommikukohvi jõime. Pärastlõunal nägin teda uuesti – naabrinaise paabulindu taga ajamas. Viimane lendas, pikk saba pikalt taga lehvimas, kuusehekki ja rebane jäi teda sinna luurama. Siis kõndis tagasi kanala poole ja tegi seal tükk aega asja, enne kui metsa poole sörkis. Ründama ei kippunud ja haiget nägu polnud, sihuke kõhnake ja hoolimatu küll. Hommikusest jalutuskäigust majade vahel saan ma aru, aga keset päeva taluõues?

Külmalaine mõjutab ka tuba – taimed, mida aknalaual ette kasvatan – lõpuks ometi võib neid kasvatada palju, on ju, kuhu istutada! – ei kasva sugugi. Basiilikud on täitsa tited alles, kuigi külvasin nad kolm nädalat tagasi.

imgp2146

Märtsi lõpus idanema pandud tüümianist tõusis üles vaid kaks taime ja lehtsalat on ikka veel tilluke ja kahvatu. Tõsi, need tüümianid, mille külvasin potti hiljem, aprilli keskel, on ninad mullast vapralt välja pistnud ja näevad välja nagu muru. Ainsad, mis juba pärislehti kasvatavad ja natukenegi taime moodi välja näevad, on petersell ja seller. Aga nemadki on sihukesed kahvatud ja väljaveninud, sirutavad end päikese poole ja tahaksid sooja kätte mängima.

imgp2327Naabrinaisel külas käies olen kade, sest tema basiilik ja tüümian vohavad aknal ja petersell on täiesti pöörane…. kõik täpselt seda nägu, et palun-palun, istutage meid õue! Mõtlesin, et ju ikka valel ajal said mul need seemned külvatud ja küllap kastan vähe või palju. Alles siis, kui ilm päris külmaks läks ja lörtsi sadama hakkas ja hakati rääkima lõokesekevade põhjustatud lindude rände katkemisest, sain aru – meie talumaja aknalaual on liiga külm. Naabrinaisel on ideaalsed tingimused – radikad akna all ja lõunapoolseid aknaid 5 meie 2 vastu, mille pragudest pealegi veel tujukas aprillituul sisse limpsab… Võtsin abinõud tarvitusele ja tõstan oma taimekarpe siis nüüd ahju ja akna vahel. Kui päikest pole, rivistan taimepojad ahju ette, kui päikest on, toon akna alla. Ja mitte kööki, kus jahedam, vaid elutuppa lauale laotan nad. Ma tõesti ei tea, kas neile sihuke rändamine sobib, aga igatahes on nad kõik ninad välja pistnud. Isegi lavenditest on 11 taime selle ahjuteraapia peale üles tõusnud!

Looduses on samasugune seisak. Kui veebruaris maale tulin, oli sarapuu juba nii vapper, et avas emaseid õisi. Kevadpühade ajal olid muidugi pajuurvad ja kahel toomingaoksal, mille koos pajutibudega kööki tõin, on alates eilsest õied lahti, nende jaoks on meie köögis piisavalt soe.

imgp2310

Köögiakna all luusib meil veel üks kasvavate taimede huviline peale minu. Tema on see, kes üritab järele maitsta kõik rohelise, mille ma aknalauale panen, eriti meeldib talle murulauk (see mul poest potiga ostetud ja suuremasse potti ümber istutatud).

imgp2276

Õue tagasi – vaher näiteks, mis peaks õitsema mai algul, aga soojal kevadel ka aprilli lõpus, pole meil seda nägugi, et tahaks õisi avada. Paiseleht muidugi õitseb ja sinililled ka. No ja muidugi katkujuur.

imgp2247Meie mehed on vahepeal puid teinud, pliidipuud on nüüd olemas ja 10 ruumimeetrit ahjupuid riidas. Aga me teeme teist kümme veel, sest Sepp hakkab kohe rehetuppa ahju ehitama ja seega hakkab meil peale pliidi kaks ahju olema. See teine kümme ruumimeetrit on ka juba maha võetud ja ootab vihmavabu päevi, et saaks saagida-lõhkuda.

Minul on kiviktaimla kivid paigas ja muld pandud – võib-olla segan mõnes kohas mullale veel liiva hulka, nagu soovitati – ja ootab taimi. Neid mul ette kasvatatud pole, no ega ei oleks nad siin külmalaines kasvanudki ju, nagu selgus. Aga mul on paberile joonistatud kiviktaimla plaan ja teada, mida sinna otsin. Kui nüüd järgmisel nädalal soojaks läheb, mõtlesin hakata taimekesi otsima… või peaksin istutamisega veel ootama? Kas nüüd tuleb tasapisi ikka sooja juurde?

Ja küsimusi on veel. Kust neid taimi siis ikkagi osta, kas aiandist? Mõnest taimetalust? Tellida netist? Ehk on koguni mõni sõber või hea lugeja, kes tahab taimi jagada? Faasseni naistenõgest, aed-mägisibulat, nõmm-liivateed, aubrieetat näiteks?

PS Tõusin kirjutamast ja astusin õhtusesse õue. Soojemaks oli läinud, päike oli pilve tagant väljas ja sättis loojuma. Nagu punn oleks eest tõmmatud ja linnukoorid pasunad kotist välja võtnud. Ja muude seas piibutas keegi uus – väänkael! Kummaline lind, ise väike, aga teeb hullumeelselt kõva häält nagu viimsepäevapasun ja püüab vaenlasi heidutada, väänutades pead. Teeskleb madu-ussi. Üks mu huligaanidest lemmikuid.

Ja metsa poolt kostis väike-lehelinnu silk-solk.

Nüüd paistab küll, et lõokesetalv on läbi.

Leave a Reply