Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

Hulk õigeid vastuseid

| 0 comments

Kohtusin rootslanna Fridaga enne tema esinemist TEDx Tallinna kohtumisel mõni aasta tagasi. Sihvakas, veidi segaduses olemisega naine, sitke nagu pajuvits. Frida töötab õpetajana Rootsi Vittra vabakoolide süsteemis, õigemini ühes radikaalseimas, võib öelda ka – kaootilisimas neist ehk Vittra Telefonplanis. 

Mis siis Vittra koolides erilist on? Neil pole klassiruume, on vaid eri tsoonideks kujundatud voolav ruum, neil pole tunniplaani ega koduseid töid. Enamik koolitöid tehakse MacBookidel, õpilaste huvi ja küsimused määravad tunni teema ja järgmise projekti sisu. Frida sõnul on neile kõige olulisem, et õpilased oleksid motiveeritud – ja selleks peab õpetaja minema sinna, kus õpilane oma huvi, küsimuste ja arenguga parajasti on. Frida on isegi World of Warcrafti mängima õppinud – ikka selleks, et osata suhestuda oma klassi poiste lemmikteemaga.

“Jah, see on hullumeelselt raske, palju õpetajaid on meie koolist lahkunud,” tunnistab Frida. Aga kes on sisseelamise perioodi üle elanud, hakkab armastama seda hoogu, mis õpilastest lähtub. Palju peab ümber õppima – töötama avatud, seinteta ruumis, astuma klassi eest õpilase kõrvale, õppima esitama avatud küsimusi a la “Mõtle välja kolm võimalust saada 2!”, selle asemel et küsida “Palju on 1+1?” Paljud vanemad võtavad oma lapsed koolist ka ära – eks ole ju sirgelt asfalteelt kõrvale astuda ikka hirmutav. Hirm hoiab tagasi – äkki ei saa minu laps piisavalt head haridust, kui talle piisavalt palju kontrolltöid ei tehta? Ja kas lapsed üldse tohivad ise määrata, mida nad õppida tahavad?

Aga neid, kes usaldavad, on omajagu. Vittra koolid on tegutsenud Rootsis üle 20 aasta, süsteemi kuuluvaid koole on üle 30 ja neis õpib kokku üle 8000 lapse. Frida laps õpib ka samas süsteemis – ema võttis ta tavakoolist ära niipea, kui nägi Telefonplani strukuuri toimima hakkavat. “Mu laps tahab kooli tulla ja on siin õnnelik – aga nii polnud see tema vanas koolis,” tunnnistab õpetaja.

Kohtumine Fridaga kinnitas mulle, et õigeid vastuseid on palju. Ka matemaatikas võib olla neid olla mitu. Ja mitte ainult neis lineaarvõrrandisüsteemides, kus vastuseid on lõpmatu hulk. Kõik oleneb sellest, kuidas küsida.

Frida ettekannet 21. sajandi kooli kohta saad kuulata siit:

 

Leave a Reply