Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

IMGP8673

Karavan ja villa Kitsilanos

| 1 Comment

Esmaspäeva hommik ei ennustanud midagi head.  Vastupidi – Sepp teatas karavani aknast välja vaadates, et lumi on maas ja ta teab kedagi, kes on nüüd väga pettunud. Muidugi, preili Lumepõlgur minus oli lootnud sel talvel kohtumisi härra Valgega vältida… ja nüüd siis, eelviimasel päeval Vancouveris sai ta mu kätte!

Saatsime Atsi kooli, võtsime Kimi antud vihmavarju ja trampisime läbi lörtsi solvunult üle Burrardi silla ja läbi kesklinna. Raamatukokku jõudsime 40 minuti ja kuivade jalgadega – normaalsed matkasaapad tasuvad end igal reisil kuhjaga ära. Meie esmaspäeva kõige tähtsamad punktid olid rendiauto broneerimine Seattles ja esimeste päevade marsruudi paikapanemine Washingtoni osariigis. Bussipiletid Vancouverist Seattlesse – 78 CADi kolme peale – olime juba kinni pannud ja öömaja kaheks ööks Seattles ka. Road trip USA lääneranniku osariikides algab kahe päeva pärast.

Neli päeva tagasi olime oma asjad Surreys kokku pannud ja kolinud oma viimaseks Vancouveri-nädalaks kesklinna külje alla Kitsilanosse. Miks täpselt me Surreyst ära tulime, räägin täpsemalt kunagi hiljem, praegu täpsustan vaid seda, et me kolisime Kitsilano serva ehk Kits Pointi. Kunagi asus siin UBC üliõpilaste odavate üürikorterite rajoon, nüüd aga on suur raha tudengitoad välja söönud ja siinne elukeskkond kuulub Vancouveri absoluutsesse high-endi. Aga kuigi iga kohalik näib siin raha sissetungi üle (ja kirub majahindade taevassetõusu; Kim näiteks räägib majast, mis siin hiljuti 6 miljoni CADi eest müüdi) pahane olevat, lasen ma end siinsest õhustikust võluda. Siinsed majad on suured küll, aga mõnusate lahtiste esikute ja casual casual eesaedadega. Mulle meeldivad siniste sindlitega vooderdatud seinad, kollased aknaraamid ja sõbralikud laternad aias. Mulle meeldib, et siin pole näha megajõulukaunistusi nagu Surreys. Huvitav, kas jõulukaunistuste rohkus on pöördvõrdelises suhtes raha rohkusega? Surrey maju ma ei jõudnud pildistada, aga omavahel kutsusime neid jõulumaadeks. Mu “lemmikmajal” seal oli katusel saan põhjapõtrade ja Santaga, õuel kolmainsus jõuluvanast, lumemehest ja Grinchist, kõik täispuhutud ja üle-elusuuruses… ja siis need sini-puna-rohe-lillad tuled kõikjal. Kitsilanos näen ma enamasti ühevärvilisi tulesid ja laternaid. Ja mõnel tänaval ringtee keskel puu otsas ripub mõni jõulukuulike (foto on tehtud päev enne lume saabumist).

IMGP8607

Tol lume-eelsel päeval oli siin sini-sinise taeva ja valusa päikesepaistega karge pühapäev. Käisime English Bay ja False Creeki kaldal päikest endasse imemas ja vaatamas, millise purjeka tuul seekord kaldale on peksnud.

IMGP8612

IMGP8617

Kitsilano võlus mind veel paari detailiga. Kohalikus bussipeatuses oli klaasuste taga raamaturiiul – vabalt raamatute võtmiseks ja toomiseks. Ja siis see, et siinsel Neljandal avanüül rippusid järjepannu sildid: EAT LOCAL, DRINK LOCAL, WEAR LOCAL, LOVE LOCAL.

IMGP8657

Tugev kohalik kogukond paistab olevat. Sellele viitab seegi, et Kitsilano on mõne kohaliku ajalehe lugejaküsitluste põhjal hääletatud Vancouveri parimaks elurajooniks.

Tõsi, hiljem Kimiga rääkides selgub, et nagu ikka, ei tasu reklaame uskuda. Nimelt ei tähenda kõik LOCAL siin teps mitte kohalikku. Üks Kitsilano vastupandamatutest söögikohtadest kannab seda nime – LOCAL – on aga tegelikult üsna kopsaka keti Joey’si tütarkett. Joey’i omanik oli otsustanud nii tugevasse elurajooni tavalise nimega mitte tungida. Tark äriplaan – kogukonda püüa ikka kogukonnatundele rõhudes. Niisiis sai tema söögi- ja joogikoht siin nimeks mitte Joey’s, vaid LOCAL – ja loomulikult on siin üsna sama menüü mis keti teistes kõrtsudes Kanadas. See nimi meelitab väga edukalt turiste, kes tahaksid kiiresti ehtsat kohalikku tunnet endasse imeda, ja ka kohalikke, kes siin juba käima harjunud. Mind meelitas ka ja sinna sisse ei astunud ma ainult seetõttu, et oma loomult olen ma erakordselt kitsi tegelane.

Kui keegi aga päriselt kohalikku toorainet tahaks, siis seda saaks siitkandi aedadest kenasti! Vancouveri linnapea Gregor Robertson on kuulus oma roheliste ideede poolest – või ta on linnapeaks juhtunud lihtsalt ajal, mil roheline olla on popp. Niisiis on tema valitsemisajal linnas lubatud ja soodustatud maheviljade kasvatamist, kanade ja mesilaste pidamist. Ka Kim peab tagaõues kanu ja tema maja ees kõrgub kasvuhoone.

Kimi õuel seisab aga ka äge autokaravan, hõbedane ümarate nurkadega Airstream Safari. Selle me talt AirB&B kaudu üürisimegi. Kui Vancouverisse satute, üüriga ka cool camper keset rikast elurajooni mere ääres ja kesklinnast poole tunni jalutuskäigu kaugusel – soodne ja äge ühekorraga! Kahjuks ei teinud ma meie ratastega üürimajast pilti, aga netist näpatuna on Airstream Safari selline – kujutage lihtsalt Kitsilano sinna ümber:

Image result for Airstream Safari 25

Tol õnnetul esmaspäeval, millest ma oma lugu alustasin, juhtus nii, et üks tolle hõbedase majakese torudest läks lõhki ja majakese põrand sai vett täis. Ja kui me selle avastasime ja Kimiga aru olime pidanud, läks nii, et töömehed tulid kohe välja ja Kim ulatas meile ülejäänud kaheks päevaks Kitsilanos oma villa võtmed… Ja nii veetsime me oma viimased päevad Vancouveris villas, mille Kim oli mõned aastad tagasi ostnud ühelt – üllatus! – väliseestlasest vanaproualt.

Tol esmaspäeva õhtul, kui Kim oli koos poja Tomaga ajutiselt oma vanemate juurde kolinud ja meie koos tema koerte Timberi ja Scoutiga tema maitsekat maja valvasime, tundsin ma seda tunnet, mis on siis, kui miskit väga lähedalt puudutab. Sõnu justkui polegi enam. Nii me siis istusime tükk aega ja lihtsalt imestasime selle ennekuulmatu lahkuse üle, mis inimestes olemas on ja mille kogemine teeb tänulikuks ja hellaks. Aitäh, Kim, meil oli sinu villas väga hubane! Nagu näiteks siin, jõulutuledest sinisel verandal Atsil ja Scoutil:

IMGP8673

Või nagu siin Sepal ja Timberil:

IMGP8682

Või minul selle jumala ägeda söögilaua ääres:

IMGP8727

Meil oli väga tore olla sõbraks koertele, kes olid leebed, targad ja hästi kasvatatud. Ja kes õpetasid meile maailma kõige naljakama pallimängu, millest kujunes hoopis köievedu koerte ja inimeste vahel. Hea tiimitöö, Timber ja Scout, teiega oli väga lõbus mängida!

IMGP8788

 

IMGP8786

Ja andke andeks, et me jaksanud teiega mängida kogu öö!

IMGP8779