Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

kass2

Mis tunne on olla sina?

| 1 Comment

Mulle tundub, et mu elu on täidetud küsimustega. Peamiselt küsin mina, enamasti tööalaselt, aga see komme on end haakinud ka pärisminu külge. Seda armsamad on küsimused, mida esitatakse mulle. Ja eile küsis armas kursaõde Kristi selle kõige-kõige-kõigema küsimuse – sellise, mida igaüks võiks endale või kaaslasele aeg-ajalt esitada.

Ta küsis: mis tunne on olla sina?

Esimesena tuli vastuseks pähe: kerge tunne. Lennukas, nagu oli mu ema. Kerge tunne jagamisrõõmust ja tajumisest, et teistel saab sellest ka hea. Seejärel spontaanselt: põnev tunne, kui mingist probleemist vormuvad lahendused – tavaliselt mitu. Minu lahenduste tulbad, nagu ma neid nimetan. Ja siis kerkisid riburada üles need märksõnad, mis emotsionaalse tüübina mulle omased: uudishimu – see, mis kõditab kõhus ja tõukab õppima; rõõm ja kurbus – need kaks tunduvad vahel lausa talumatud, nii et panevad mind ligimesi kallistama või imbuvad välja koos pisaratega. Noh, nagu sel kuulsal korral Epp Kokamäe galerii kohvikus Haapsalus, kui ma pirni-beseekooki süües nutma hakkasin… aga mõnikord võib ju mõni kook olla nii hea, et pisarad tulevad meeleliigutusest silma?

Täna, kui tegin intervjuud näitlejanna Maarjaga, ei suutnud ma end tagasi hoida ja esitasin sama küsimuse talle ka. Mis tunne on olla sina? Vaata, Kristi, see sinu küsimus elab juba oma elu, sa oled sellega juba vähemalt kahe inimese päeva põnevamaks teinud! Ja Maarja reageeris samamoodi nagu mina päev varem – “nii hea küsimus!” – ja tema vastus algas umbes nii (ebatäpne tsitaat): “Kui käisin Irje Karjuse juures naistelaagris, palus ta meil mõelda peaaegu sama küsimuse üle: mis jääb alles, kui eemaldad endast oma töö, oma abikaasa-rolli ja ema-rolli… Milline on see sinu ise?”

Maarja vastusest rohkem ma praegu siia ei kirjuta, kuna olen andnud tööandjale lubaduse mitte enne avalikult lobiseda lugudest, mis alles ilmumist ootavad – ja Maarja lugu saad lugeda jaanuari Perest ja Kodust -, aga täna õhtul, kui õue lubatakse tormituult, tundub ju täitsa põnev istuda soojas toas ja lubada endale mõtterännakuid teemal:

Mis tunne on olla mina?