Tuulemarjamaa

Et kõigil oleks hea

Mis sind täna hommikul käima tõmbab?

| 0 comments

Mõni nädal tagasi arutasime toimetuses, mis paneks inimesi innukamalt tööd tegema. No nii, et ikka tahad südamest panustada, süvened oma tekstidesse ega aja samal ajal tegevtoimetajat hulluks oma pideva hilinemisega. Palk? Olin just kuulanud Daniel Pinki TEDi-loengut “The puzzle of motivation” ja teadsin mainida, et palk see enamasti pole. Üldse ei ole inimesel tänapäeval enam vana piitsa ja prääniku süsteemiga suurt asja. Karistuse võib kohe ära unustada, kuid lisaks tõestavad kümned uuringud, et ka preemia ei suurenda inimese õhinat. Palun väga, tegelikult on vastupidi – on leitud, et kui täita ülesannet loodetud tasu pärast, langeb soorituse kvaliteet. On ainult üks valdkond, kus tasu tegijat innustab – kõige lihtsamate mehhaaniliste liigutuste sooritamine. Kuna ajakirja tegemine pole liinitöö, ei saa ma öelda, et suurem palk mu töist indu tõstaks. Raha võiks muidugi alati rohkem olla, aga heas õnnes ja armastatud mehe toel veame kuidagi välja.

Mis siis paneb liikuma tänapäeva inimese? Kolm ilusat ideed, nagu ütleb Pink: iseseisvus, meisterlikkus ja eesmärk. Või nagu ütlen mina: vabadus ise valida, mida, millal, kuidas ja kellega ma tööd teen (jaa, see vabadus on mul olemas); suur kirg saada mingil alal paremaks, avada aina uusi aknaid ja uksi selles valdkonnas, mis mind huvitab; ja eesmärk, mis on suurem kui mu töö.

Minu eesmärk on näiteks teha nii, et kõigil oleks hea. Ilma naljata – kunagi kohtusin ühe sotsioonikuga, kelle sõnul olevat ma see tüüp, kellele kohe hirmsasti meeldib levitada uusi ideid. No et kõik neid oma heaoluks kasutada saaksid. Sihuke ilus valgustustegevus. Kui keegi mulle ütleb, et sai mu loost (või minust endast) mõne kena idee, siis – vaata, onu Oskar, mulle kasvavad tiivad!

Täna hommikul vaimustas mind tõusma teadmine, et istun kohe arvutisse ja kirjutan selle postituse. See teema nii kõditas minus ja tahtis välja. Kes veel Daniel Pinki liikumapanevatest ideedest teada tahab, lugegu tema raamatut “Liikumapanev jõud”. Kirjutan sellest lähiajal raamatusoovituste osakonnas veel.

Leave a Reply